INTEGRACJA POLSKO-CZESKA, 8-12 LISTOPADA 2006.

No i nareszcie nadszedł ten upragniony dzień – środa, 8 listopada! My, uczniowie klas pierwszych LO wraz z naszymi wychowawcami, pojechaliśmy na długo oczekiwaną 5-dniową wycieczkę do Czech. Zostaliśmy na nią zaproszeni w ramach programu integracji polsko-czeskiej.

Z Kłodzka wyjechaliśmy ok. godziny 15, a nasza podróż trwała dwie godziny. Gdy dojechaliśmy do ośrodka „Bedrichovka”, rozpakowaliśmy w pokojach swoje bagaże, po czym wszyscy zebraliśmy się w jadalni. Tam przywitał nas p. Josef Prat – właściciel obiektu. Poznaliśmy plan pobytu oraz dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają czesi („Perła”) i kłodzcy gimnazjaliści („Luna”). Około godziny 20, udaliśmy się do „Perły”, aby poznać resztę uczestników i opiekunów. Tego wieczoru odbyła się także pierwsza dyskoteka.

Z powodu złej pogody (deszcz, śnieg) niestety musieliśmy odwołać niektóre nasze plany, ale i tak mieliśmy zapewnionych wiele atrakcji jak m.in.: minigolf, wyjazd do skansenu i spotkanie z panią zajmującą się garncarstwem, wystawa koronek oraz wycieczka w góry. Braliśmy także udział w zabawach, podczas których rywalizowaliśmy z Czechami. Odbył się turniej piłki nożnej, pięciobój czeski oraz gra „Pepiczku pipnij”. Okazaliśmy się lepsi od naszych południowych sąsiadów:)

Wieczorne dyskoteki oraz wspólne ognisko były dobrą okazją do nawiązania nowych znajomości. Czesi są bardzo otwartymi i sympatycznymi ludźmi! Z dogadywaniem się nie było problemu bo, jak się okazało, wielu naszych sąsiadów dość dobrze włada językiem angielskim:)

Niestety, niedziela nadeszła bardzo szybko i z ciężkim sercem opuszczaliśmy miejsce, w którym spędziliśmy wiele bardzo miłych chwil…Na szczęście nadal utrzymujemy kontakt z naszymi czeskimi przyjaciółmi:) I mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś weźmiemy razem udział w podobnym projekcie. Byłoby świetnie!

Tekst Agata Pilarska  kl.I B LO, foto: D. Armata