Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku

Jesteśmy szkołą nr 1 - zbuduj z nami swoją przyszłość


Strona główna Archiwum Konkursy Nauczyciele Dla maturzystów


  Nabór 2018/2019  
  Oferta edukacyjna Regulamin rekrutacji Podanie o przyjęcie Dokumenty do druku  
8 marca. Dzień Kobiet

Wszystkim kobietom w naszej szkole życzymy moc radości nie tylko w tym dniu ale w każdym następnym, przez cały rok i przez całe życie.

Czym my mężczyźni bylibyśmy bez was!

Dzisiaj Święto Kobiet– w naszej szkole i nie tylko można było zauważyć wiele dziewcząt z kwiatkami. Na potrzeby zapominalskich otwarto nawet punkt sprzedaży tulipanów, który obsługiwali odświętnie ubrani uczniowie kl. II a– z Pawłem Bogunią i Marcinem Matusiakiem na czele. Jednak o nas pamiętają drogie panie. Oby tak było zawsze, nie tylko od święta!

Trochę historii:
Jeśli wierzyć historykom starożytności, ponoć pierwsze święto adresowane wyłącznie do kobiet obchodzono w Grecji. Nie dotyczyło to wszystkich pań, ale tylko mężatek i wyłącznie dobrze prowadzących się, i to one były organizatorkami święta ku czci bogini życia i śmierci. Święto trwało trzy dni i świętowały wyłącznie panie. Pierwszy dzień poświęcony był medytacjom, drugi tańcom, a w trzeci ubijano rytualnie prosiaka i jego mięso rozrzucano wraz z nasionami na polach, co miało spowodować dobry plon.
Etnografowie twierdzą, że można doszukać się sporej liczby różnych obyczajów, które dotyczyły damskiego świętowania. W Polsce przykładowo, w kulturze ludowej, czymś takim było choćby darcie pierza, gdy panie spotykały się wieczorami, podjadając i plotkując przy okazji przygotowywania „wsadu” do pierzyn i poduszek. Sam Dzień Kobiet ma zdecydowanie podłoże społeczno – polityczne i wiąże się z żądaniem – nie przez wszystkie, ale co bardziej świadome i aktywne panie – praw politycznych dla wszystkich kobiet. Ruchy kobiece z takimi żądaniami dały o sobie znać w USA w 1858 roku i wówczas zorganizowane panie pierwszy raz wyszły na ulice.
 

UWAGA PANOWIE!!! Na parterze w budynku A możecie kupić tulipana dla swojej kobiety! 

ZSP Nr 1 w Kłodzku