10 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

60 lat temu, dnia 10.XII.1948 r Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Do 1989 r. powstało około 60 szczegółowych konwencji dotyczących praw człowieka (m.in. o prawach dziecka). Prawa człowieka na świecie są nagminnie łamane. Przyczyny mogą być bardzo różne. Wynika to z odmienności i różnic dzielących różne kraje. Mogą to być przyczyny polityczne, religijne, rasowe i inne.

Państwu przypisuje się rolę instytucji, której zadaniem jest ochrona praw człowieka. Istnieją też organizacje pozarządowe jak: Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz wiele innych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka biblioteka szkolna zorganizowała wystawę do obejrzenia której zapraszamy. Wychowawców zachęcamy do wypożyczania materiałów w celu przedstawienia problemu na lekcjach wychowawczych.

tekst i foto: I. Szczepankiewicz