Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku

Jesteśmy szkołą nr 1 - zbuduj z nami swoją przyszłość


Strona główna Archiwum Konkursy Nauczyciele Dla maturzystów


  Nabór 2018/2019  
  Oferta edukacyjna Regulamin rekrutacji Podanie o przyjęcie Dokumenty do druku  

Wycieczka do Czech- kto nie był, niech żałuje…


10 października 2009r. grupa nauczycieli z naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do Czech. Pogoda– typowo jesienna, ale humory wszystkim dopisywały. Zbiórka o godz. 7:00 przed szkołą, wyjazd 7:20 w kierunku Boboszowa. Około godz. 10:30 jesteśmy na miejscu w Letovicach.
Tamtejszy zamek pochodzi z II poł. XIV w. Przez kolejne stulecia przeżywał najazd husytów i Szwedów, był niejednokrotnie zrujnowany i spalony. Przechodził z rąk do rąk różnych właścicieli. Dopiero od niedawna prowadzone tu są prace rekonstrukcyjne. Po zwiedzeniu zamku udajemy się do restauracji „Złota studnia” na przerwę obiadową. Porcje podają tu tak obfite, że niektórym „nie mieszczą się do brzuszka”. Po obiedzie znowu w drogę– cel Jaskinia „Vypustek”, która należy do kompleksu 11 jaskiń Morawskiego Krasu. Ta jaskinia przed wiekami była rozległym i unikalnym systemem podziemnym. Początkowo wydobywano z niej związki fosfatowe. Potem– w okresie międzywojennym zajęła ją armia czechosłowacka, a w czasie II-giej wojny światowej – niemiecka. W latach 60 zbudowano w jednym z korytarzy schron przeciwatomowy oraz tajny punkt dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego. Pod koniec zwiedzania trasy mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku „światło i dźwięk”. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń udajemy się w drogę powrotną. Po drodze zatrzymujemy się zwyczajowo w „Formance” na posiłek. Zadowoleni, rozśpiewani w radosnych nastrojach wracamy do domu.