TO SIĘ ZDARZYŁO 33 LATA TEMU

Już od 33. lat prof. dr hab. inż. Wacław Żenczykowski patronuje naszej szkole. Oddaliśmy się w Jego opiekę 17 grudnia 1977 r. po kilkuletnich przygotowaniach.

Funkcjonująca od 1965 roku trzyletnia Szkoła Rzemiosł Budowlanych a następnie czteroletnie Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne i inne typy szkół budowlanych długo nie miały swojego imienia.

Do roku 1970, do wypustu ostatnich absolwentów Liceum Pedagogicznego im. Tadeusza Kościuszki nie planowano nadania imienia szkole budowlanej i z pełnym szacunkiem odnoszono się do patrona Liceum Pedagogicznego. Od września 1970 roku szkoła budowlana w dalszym ciągu była bezimienna.

W owym właśnie okresie pojawiły się pierwsze propozycje dotyczące nadania szkole budowlanej imienia i przekazania sztandaru. W latach 1970-1975 trwały rozmowy, spory i dyskusje zakończone preselekcją kandydatów na patrona szkoły.

Spośród kilkunastu kandydatów zgłoszonych przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców do finału dostało się dwóch: Tadeusz Kościuszko i Wacław Żenczykowski.

W postępowaniu plebiscytarnym patronem szkoły został wybrany Wacław Żenczykowski. Urzekł On ówczesną społeczność szkolną ogromną pracowitością, rzetelnością i konsekwencją w twórczym działaniu. Pokazał swoją drogą życiową i wyjątkowymi dokonaniami że można ze skromnych uwarunkowań bytowych dojść do katedry uczelnianej, zaprojektować i wznieść dziesiątki wspaniałych obiektów budowlanych, stanąć w szeregu obrońców ojczyzny, być innowatorem oraz teoretykiem i praktykiem sprawnego organizowania zadaniowych zespołów ludzkich, doskonałym nauczycielem akademickim i autorem fundamentalnego podręcznika „Budownictwo ogólne” jak też wielu wysoce wyspecjalizowanych publikacji technicznych.

Przez cały 1976 i kilka miesięcy 1977 roku przygotowywaliśmy szkołę do nadania imienia i przekazania sztandaru. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele przepracowali społecznie w szkole setki godzin.  Każdy miał bowiem świadomość uczestnictwa w zdarzeniu wyjątkowym. To w tym okresie dokonano radykalnych korzystnych zmian w układach funkcjonalnych budynków A i B , ich wyposażeniu i estetyce, wzniesiono budynek C, salę gimnastyczną i boiska.  Dokonania te dobrze służą kolejnym rocznikom uczniów zasiadających w ławach szkolnych.

Dobrze będzie, jeśli w tych gorących dniach klasyfikacji semestralnej choć przez chwilę myśli Twoje pobiegną do tego wyjątkowego dla szkoły zdarzenia i ówczesnej społeczności szkolnej, która twórczo w nim uczestniczyła.

Wszakże „przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.  I warto wiedzieć, skąd się przybywa, gdzie się jest oraz dokąd zmierza, bowiem człowiek bez pamięci o przeszłości nie ma przed sobą jasnej przyszłości.

Zachęcam do obejrzenia kilku załączonych zdjęć ilustrujących minione czasy, wyjątkowe zdarzenia i osoby w nich uczestniczące – Marian Fornalski.

WIĘCEJ OKOLICZNOŚCIOWEGO MATERIAŁU FAKTOGRAFICZNEGO  ZNAJDZIESZ W ELEKTRONICZNEJ WERSJI KRONIKI SZKOŁY PAŃSTWA IWONY I JERZEGO B. ORAZ W ORYGINALNYCH KRONIKACH DOSTĘPNYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.

Marian Fornalski