WYCIECZKA EDUKACYJNA

Dnia 9.03.2011r.uczniowie klasy I a Technikum  Budowlanego w ramach zajęć praktycznych pod opieką Elżbiety Gradowskiej zapoznali się z budową wielozadaniową krytej pływalni przy SP nr 3 w Kłodzku.

Głównym wykonawcą basenu wraz z wielofunkcyjnym boiskiem przyszkolnym jest ABM SOLIT oddział z Tarnowa.

Realizacja obiektu jest na etapie robót wykończeniowych wewnątrz i zewnątrz budynku, które wykonują podwykonawcy /około 70 osób/.

W trakcie wykonania są: drogi dojazdowe w tym przeciw pożarowe, parking, boisko wielofunkcyjne, okładziny ścienne i podłogowe, sufity podwieszane, roboty malarskie, montaż urządzeń  instalacji wentylacyjnej oraz wodno-kanalizacyjnej.

Po obiekcie  oprowadzał nas kierownik budowy, który bardzo ciekawie i rzeczowo opowiadał o poszczególnych etapach budowy oraz o nieprzewidzianych trudnościach technicznych jakie wystąpiły w trakcie realizacji budowy  i jak technologicznie rozwiązano te problemy.

W skład pływalni wchodzą typowe cztery niecki basenowe w tym jedna przystosowana do zawodów sportowych. Przyszli użytkownicy basenu będą mogli korzystać z wielu atrakcji między innymi jacuzzi, rwącej rzeki,60 metrowej zjeżdżalni, brodzika dla matki z dzieckiem, biczy wodnych, sauny, kawiarni oraz gabinetów odnowy biologicznej. Na trzeciej kondygnacji znajdują się trybuny z  290  miejscami dla kibiców zawodów sportowych. Uczniowie zapoznali się  ze  specjalistycznymi materiałami wykończeniowymi ,zabezpieczeniami przeciwpożarowymi w tego typu obiektach.

Po  wyjściu z budynku, kierownik budowy zaprosił nas do swojego biura , młodzież zadawała liczne pytania związane z budową obiektu i zapoznała się z : dokumentacją budowy, dziennikiem budowy ,dziennikiem bhp., harmonogramem robót, atestami materiałów i urządzeń, rolą  i obowiązkami kierownika budowy, kierownika kontraktowego, inspektora bhp. Bardzo zaciekawił uczniów proces zdobywania uprawnień budowlanych do kierowania tego typu budową przez który przeszedł parę lat temu kierownik budowy.

Obiekt  bardzo podobał się uczniom, wywołał duże wrażenie oraz wzbudził ciekawość i zainteresowanie.

Tekst i foto : E. Gradowska