Spotkanie w Nehringu

PC080001.JPG (73106 B) PC080002.JPG (81300 B) PC080004.JPG (78974 B)

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej już po raz dwudziesty, w roku akademickim 2011/2012 zainagurowały cykl popularnonaukowych wykładów polonistycznych. Spotkania w Nehringu odbywają się raz w miesiącu, zawsze w niedzielę a udział w nich jest bezpłatny. Uczniowie klasy IIa LO wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Miciak mieli przyjemność uczestniczyć 4 grudnia w spotkaniu,  mającym na celu przybliżyć sylwetkę Adama Mickiewicza.

Rozmowę z Piotrem S. Załuskim, autorem książki pt: Zamęt. Opowieść o czasach i życiu Mickiewicza przeprowadził dr Jan Choroszy- absolwent wrocławskiej polonistyki i jednocześnie wydawca. Wspólnie zastanawiano się jak i po co opowiadać o Mickiewiczu. Zamęt jest dziełem dalekim od dokumentalnego przedstawienia fascynujących epizodów z dziejów poety i jego pokolenia. Choć oparta na faktach, jest to rzecz bałamutna, a przy tym opowieść wartka, soczysta i pikantna, pasjonująca. Książka do namiętnego czytania.

Piotr S. Załuski w intrygujący sposób opowiadał o wieszczu. Mickiewicza ukazał jako człowieka, który mimo swego geniuszu, nie mógł uwolnić się od wielu ludzkich słabości.

Może uczniowie innych klas będą mieli okazję wysłuchać opowieści o Mickiewiczu w murach naszej szkoły, gdyż autor książki sam zaproponował wizytę w Kłodzku, co nas niezmiernie usatysfakcjonowało.

M.Miciak