Historia alternatywna naszej szkoły.

Dodano: 12.09.2014.

Wspomnieniowe ćwiczenie z wyobraźni na temat całkiem możliwej historii alternatywnej naszej szkoły

Zbliżająca się wspaniała uroczystość ufundowania i przekazania szkole nowego sztandaru oraz niedawny pogrzeb byłego nauczyciela i byłego dyrektora naszej szkoły Kazimierza Hilgerta skłoniły mnie do pewnej retrospektywy. Zazwyczaj, gdy chcemy pokazać jakieś istotne dokonania w minionym okresie, to wymieniamy je w porządku chronologicznym lub według stopnia ich znaczenia. Dziś jednak nie pójdę tym tropem i odwrócę rzeczy porządek, zadając sobie i Tobie, uważny czytelniku następujące pytanie:

JAK WYGLĄDAŁABY NASZA SZKOŁA WSPÓŁCZEŚNIE, GDYBY NIE ZAPLANOWANO I NIE WYKONANO FANTASTYCZNYCH I SZALONYCH WRĘCZ PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH ORAZ MODERNIZACYJNYCH  W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH UBIEGŁEGO WIEKU ?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca:

1.   Nie byłoby budynku C.

2.   Nie byłoby sali gimnastycznej i łącznika.

3.   Nie byłoby boisk na posesji, skoczni, rzutni i terenu rekreacyjnego.

4.   Nie byłoby kotłowni.

5.   Nie byłoby ani sztandaru, ani patrona szkoły.

6.   Nie byłyby zmodernizowane układy funkcjonalne budynków A i B, a w budynku w którym istnieje Powiatowe Centrum Doradztwa Psychologicznego i Pedagogicznego byłaby dalej chlewnia.

7.   Nie byłoby wielu budynków wzniesionych i wyremontowanych przez naszą młodzież w Kłodzku i w regionie.

Dodać można jeszcze, że nie zmodernizowana szkoła mogłaby pomieścić tylko około 250 uczniów, a były takie lata że tych uczniów było u nas – już po modernizacji około 1700.

Wystarczy ?  Oj, wystarczy tych - na szczęście hipotetycznych braków.

Mając świadomość że to tylko alternatywna, niespełniona koszmarna historia naszej szkoły, doceń to dydaktyczne środowisko materialne w którym zdobywasz wiedzę i umiejętności i z wdzięcznością pomyśl o poprzednikach, którzy je stworzyli.

Wszystkim uczennicom i uczniom,  już pod łopotem nowego sztandaru życzę ciekawych wędrówek po rozległych obszarach wiedzy i jak najwyższych ocen. Sądzę, że wzorem swoich twórczych poprzedników pozostawicie trwałe i pożyteczne ślady swojej obecności w naszej szkole.

Marian Fornalski